
Kirken valgte Markus Snellman til biskop på kirkemøtet 14.mars. Han overtar etter Torkild Masvie som går av som biskop i oktober ved oppnådd aldersgrense.
Kirken vil videreføre den klassiske bibelsk-lutherske reformasjonsarven som de nordiske statskirkene har forlatt og har i dag menigheter på elleve forskjellige steder i Norge og én i Reykjavik. Den lille kirken har hatt en betydelig vekst de siste årene og forventer en fortsatt kraftig vekst etter som stadig nye prester utdannes og er klare til oppstartmenigheter.
Snellmann som blir 34 år i år er fra den svenskspråklige delen av Finland og har læstadiansk bakgrunn. Med kone og tre barn bor han i dag i Narvik der han er sokneprest foruten å ha soknepresttjeneste i Svolvær. Han har to mastergrader i teologi, én fra Fjellhaug Skoler i Oslo og én fra Concordia Seminary Ft. Wayne, USA. Om kirkens vekst fortsetter i samme takt som nå og gjør det nødvendig å vigsle flere biskoper i de vest-nordiske områdene den vil dekke, så har valget avklart at Snellman den dag er erkebiskop.
Snellmann har forutsetninger for å lykkes i en tjeneste han er valgt til frem til han når pensjonsalderen. Han har vist høy teologisk kompetanse sammen med evne til å samtale med meningsmotstandere og har også demonstrert at han kan lede store og komplekse prosjekter som kirkebygg med restaurering i Narvik. Med sin unge alder går han i fotsporene til nylig avgåtte erkebiskop Janis Vanags i Latvia som ble valgt til erkebiskop da han var 35 år. I løpet av månedene frem til bispevigslingen 24. oktober i Oslo vil Snellman i forberedelses- og opplæringsfasen overta mange av biskopens formelle ansvarsområder.
I tilknytning til bispevigslingen flytter Snellman og familien til østlandsområdet for å ha nærhet til Messiaskirken som fungerer som kirkens domkirke og som gir enklere reisevei til de menigheter han får tilsyn med. Kirken forventer i løpet av få år å doble antall prester fra dagens ti prester. Nærhet til det femårige supplerende presteopplæringsprogrammet AdFontes i Oslo og Bergen blir viktig for å følge opp de mange studentene som ønsker å bli prester i kirken. Til Narvik kommer ny prest Iestyn Jones alt fra sommeren og samvirker med Snellman frem til bispevigslingen.
Pressekontakt: Torkild Masvie, telefon 98643404, epost torkild.masvie@lkn.no
Bilde av Markus Snellman: https://lkn.no/wp-content/uploads/2025/11/2025-Markus-Smilende.jpg